sobota, 5 kwietnia 2014

Jak czytać i analizować składy ?

Cześć,

 dzisiejszy post chcę poświęcić czytaniu składów. Jest wiele instrukcji na ten temat, ale pamiętam jak kiedyś miałam z tym wielki problem i żadne rady mi nie pomagały- musiałam sama do tego dojść. W każdym razie mam zamiar to nieco uporządkować i ułatwić życie początkującym włosomaniaczkom :)

                                    Czym jest INCI ?                                          

Jest to "system nazewnictwa mający na celu ujednolicenie nazewnictwa składników kosmetyków. Obecnie według prawa Unii Europejskiej we wszystkich krajach członkowskich produkty kosmetyczne muszą mieć opis składników.
W systemie INCI stosuje się angielskie nazwy związków chemicznych oraz łacińskie nazwy roślin. Nazwy składników użytych w kosmetyku umieszcza się w kolejności aby na początku znajdowały się substancje użyte w największej ilości, a na końcu w najmniejszej.
System zobowiązuje aby każdy kosmetyk posiadał skład kosmetyku na opakowaniu (gdy opakowanie jest zbyt małe należy zamieścić do niego ulotkę)." źródło- wikipedia.

                                           ZAPAMIĘTAJ !                                    
 według INCI czyli Międzynarodowego Nazewnictwa Składników Kosmetycznych.

1. Kolejność nie jest przypadkowa- jeśli coś znajduje się na początku, jest tego więcej. Im bliżej końca, tym mniejsze ilości, a zwłaszcza po słowie Parfum (śladowe ilości). Jednak jeśli czegoś jest mniej niż 1% wymieniane jest w kolejności alfabetycznej.

2.Im krótszy skład, tym lepiej. Wtedy możemy liczyć na mniejszą ilość chemii i mniej kombinowania przy składzie. Wybierajmy takie produkty, których składy znamy, ponieważ zwykle nieznany składnik jest po prostu pierwszą lepszą perfidniejszą chemią.

3. Nie wszystko co ma świetny skład może działać na nas dobrze. Tak samo coś o niezbyt przychylnych składnikach okazuje się być naszym włosowym produktem WOW.

                Czym się kierować przy wyborze produktu ?                    

Przy wyborze MASKI/ODŻYWKI

Szukajmy olejów, naturalnych ekstraktów. im więcej tym lepiej, warto szukać bogatych składów. (w składzie Oil, Extract. Jeśli chodzi o oleje nie mylić z Mineral oil, Paraffin Oil, Paraffinum liquidum, White oil  - jest to parafina)


Przy wyborze SZAMPONU(do codziennego stosowania)

Lepiej unikać tego typu detergentów: SLS, SLeS, ALS- silniejsze, Lauryl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, Coco Glucoside, Sodium Cocoyl Glutamate- słabsze. Jeśli jednak pojawi się ,któryś z mocniejszych nie ryzykujmy używania czegoś co ma dodatkowo jakiś łagodniejszy
Lepiej unikać obciążaczy typu silikony, oleje. Szampon zbyt krótko jest na włosach ,żeby zadziałały. Poza tym do odżywiania służy maska. Szampon nie jest oczywiście całkiem obojętny, ale ważniejsze są maski, odżywki.


Przy wyborze ODŻYWKI DO SKÓRY GŁOWY/ WCIERKI

W tym przypadku bardzo trzeba uważać. Często wydaje się mniej istotne zwracanie uwagi na skład wcierek. To duży błąd ! Przecież taki produkt ma bezpośredni kontakt z naszą skórą, może wywołać o wiele więcej podrażnień niż jedynie będący na włosach. Warto przed użyciem robić próby uczuleniowe. Zwróćmy uwagę na konserwanty, alkohol (niewielka ilość nie musi szkodzić), na ekstrakty, zioła mogą w nadmiarze wysuszać skalp.

            Najczęściej pojawiające się produkty. Czym są ?                    
aqua- woda, w aptecznych kosmetykach pojawia się aqua thermal- woda ze specjalnych źródeł
oil- olejek, może być roślinny, ziołowy, z orzechów
alcohol- unikajmy isopropyl alcohol, alcohol denat. One wysuszają skórę, łamią końcówki, sprawiają, że włosy się kruszą. Jednak np.: Cetylowy Alc. nie wysusza, więc nie wszystko co ma w nazwie Alcohol będzie typowym alkoholem.
acid- kwas, szerokie zastosowanie- może być  substancją aktywną, ochronną
parfum/fragrance- substancje zapachowe, zwykle ich skład nie jest podany

                              Czego szukać w składach ?                               

  • proteiny ( Hydrolyzed Silk, Hydrolyzed Keratin) 
  •  emolienty – ( Butter, Cera Alba, parafina, Lanolin)
  •  humektanty ( Glycerin, Urea, Aloe Vera, Fructose
  • składniki łagodzące ( Allantoin, Panthenol )
  •  olej   (np.: Jojoba Oil)
  • ekstrakt (np. Calendula Officinalis Extract)


                              Czego unikać w składach ?                                

  •  alkohole (Alkohol Denat, Alkohol, Isopropyl Alkohol)
  • detergenty (Sodium Lauryl Sulfate, łagodniejszy: Sodium Laureth Sulfate)
  • konserwanty (np.: parabeny)
            
            Przydatne strony do nauki analizy oraz słowniczki              

http://www.blondhaircare.com/p/pielegnacja-wosow.html - szeroki opis składników w rozdziale "Składy kosmetyków"
http://www.kosmopedia.org/encyklopedia/ (encyklopedia składników)
http://siempre-la-belleza.blogspot.com/2012/05/9-najlepszych-stron-www-pomocnych-przy.html
http://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=408837 (analizy kosmetyków)


                                   Spokojnie i z głową                                         
Najważniejsza jest równowaga. Musimy uważać z przyjmowaniem protein, bo może dojść do przeproteinowania czy nawilżaczy- przenawilżenia. Jeśli nasz skalp nie obraża się na SLS, nie musimy z niego rezygnować. Tak samo mogą pomóc nam silikony w umiarkowanych ilościach. Jeśli nam służą, czemu mamy rezygnować z ich używania ? Spróbujmy zachować harmonię i nie wyrzucajmy z domu wszystkiego co zawiera SLS, silikony , bo "to wielki zło" i "włosomaniaczka strzeże się wszystkich nie-eko produktów." Wybierajmy produkty z głową, postarajmy się sprawdzić co nam pasuje- metodą prób i błędów. W końcu znajdziemy nasz złoty środek :) WARTO PRZY OKAZJI  ZWRACAĆ UWAGĘ NA DATĘ WAŻNOŚCI.


Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

komentarz to opinia własna : negatywna lub pozytywna; pasuje mi każda, która nie jest prymitywna i niekulturalna :)